Jak odczytać pliki w formacie .mobi?

Dlaczego nie mogę przeczytać rozdziału? Co to za plik .mobi? O co w tym wszystkich chodzi jak to ugryźć?

Już odpowiadamy!

Chcemy zabezpieczyć się przed udostępnianiem mang nad którymi pracujemy na innych stronach, nie podoba nam się ich sposób działania i dlatego też stopniowo zmieniamy wszystkie wydane przez nas rozdziały na plik .mobi.

Programem, działającym na PC między innymi jest Mobipocket (pobierz TU). Jest wiele różnych programów, wystarczy je wygooglować.
Na smartfonach działa między innymi Moon Reader (tu też wystarczy przeszukać sklep Play, żeby znaleźć coś innego, być może wygodniejszego.

Plik .mobi jest ostatnią szansą na jako-taki download. Udostępnianie na innych stronach plików, które pierwotnie były w tym formacie, zaskutkuje wyłączeniem downloadu i czytaniem mang WYŁĄCZNIE online. Dalszym krokiem będą znaki wodne. Czyli to od Was zależy, jak będziecie czytać.

25 komentarzy:

scrittoreartwork pisze...

To zrozumiałe, że chcieliście się zabezpieczyć, kradzież cudzej pracy jest bardzo nie w porządku. Program nie jest jakiś super wygodny w użytkowaniu ale da się przeżyć, niestety nie znam innego ;( Mam tylko jedno zastrzeżenie co do pracy, mianowicie, ten okropnie wielki znak wodny o zabranianiu rozpowszechniania bez zgody tłumacza, czy jest możliwość umieszczać go w innym miejscu, albo przynajmniej odrobinę zmniejszyć? Na wielu stronach panele są tak ułożone, że zasłania dialogi w dymkach ;(
Bardzo dziękuję za wasz czas i poświęcenie włożone w tłumaczenie tego tytułu, robicie to świetnie,czekam na dalsze rozdziały <3

scrittoreartwork pisze...

Okej, przeczytałam wpis informacyjny, cofam swoją wypowiedź co do znaku wodnego, całkowicie to szanuję, może kiedyś jak uznam, że zasługuję na poproszenie o wersję bez, to napiszę z chęcią, jeszcze raz dzięki ;)

Anonimowy pisze...

Dobre rozwiązanie... Ale dla pewnego, niewielkiego środowiska. Jednocześnie to zamykanie drzwi dla pozostałych, tj. większości.
Ludzie dzisiaj są zestresowani, są leniwi. Znajduję dobry przykład tej sytuacji, w czasie wystaw. Jeśli stoły z materiałem są zainstalowane przy trakcie, równolegle do niego - wtedy cieszą się relatywnie stałą popularnością. Jeżeli jednak któryś stół skręci w bok, odejdzie od ścieżki, wówczas bardzo niewielka część przechodzących będzie zainteresowana nim i jego zawartością. Sytuację tę może zmienić mocna kontrastowość, efekty. Coś prostego, co zwróci uwagę, lecz zarazem nie będzie stawało kołkiem w gardle. Statystyczny czytelnik jest przyzwyczajony do marchewki. Wpisuje adres, klika dwa razy i ma wszystko on-line. Chowanie treści za procesami rejestracyjnymi oraz dodatkowym oprogramowaniem, będzie działać jak sitko, zatrzymując część ruchu. Dobre dla hobbystów, dla klubów, lecz stojące w sprzeczności ze standardami.

Myślałem o rozwiązaniach. Jednym z nich mogłaby być długofalowa reklama. Zaopatrywać tłumaczenia w nieinwazyjne stemple. Nie w formie blokującej treść oryginalną (gdyż jest to ingerowanie w sztukę). Rzecz ma być widoczna, lecz subtelna oraz nieść ze sobą sugestię. Nazwa grupy oraz jej adres. Podstawa marketingu, czyli wyrobienie w środowisku konsumenckim opinii nt. danej marki. Zamiast wyć do księżyca, o krzywdzie i niesprawiedliwości, trzeba rzecz przełknąć, zaakceptować i możliwie wykorzystać. Tym samym trzeba mieć chociaż jakąś domenę, a nie posługiwać się gotowcami. Lepsza adresówka dedykowana, niż kawałek kartki wyrwanej naprędce z zeszytu.

Ideałem byłby swoisty konglomerat małych grup. Realna współpraca, a zatem współdzielenie wysiłków i plonów. Batoto stanowi fasadę podobnej myśli, nie spełnia się bowiem na najniższym poziomie, czyli konsumenckim. Nie w Polsce. Skoro osoba chce mieć mangę w języku rodzimym, nie będzie się rejestrować w obcojęzycznym serwisie, którego google nie wyświetla od ręki - to oczywiste.

Konsorcjum musiałoby działać w kraju.

[uschły]

Anonimowy pisze...

Czy będę mógł skorzystać z tego na tablecie i innych urządzeniach tego typu?? Ewentualnie proponuję pomyśleć o jakimś reader podobnych jakie stosują inne grupy

Misio pisze...

Na innych urządzeniach proponuję w google wpisać: program czytnik mobi - i pobrać odpowiedni program.
Zapraszamy w szeregi, jeśli umiesz postawić czytnik.

Misio pisze...

Uschły, zakładaj~! :)

Anonimowy pisze...

No trudno poszukam jakiegoś programu. Osobiście nie jestem za dobry jeżeli idzie o programowanie i tworzenie jakiś stron :(

Misio pisze...

No to widzisz, to tak, jak ja. Ja umiem tylko mangi "robić" xD

Anonimowy pisze...

No i dobrze bo dzięki temu mam przy czym się relaksować więc dzięki :D

Anonimowy pisze...

Ostatnio natknąłem się na stronę bato.to, nie wiem czy ktoś od was zna ta stronę, jeżeli nie to jest tam możliwość czytania mang w wielu językach, wydaje mi się że każdy może bez problemu dodać tam mangę do czytnika, oczywiście proponuję jeżeli ktoś ma czas od was (sam też poczytam jak wygląda tam sytuacja) niech sprawdzi jak to tam działa. Jak dotąd widziałem tam 2 polskie grupy które wrzucają mangi więc ewentualnie można by ich się spytać. Na koniec mam nadzieję że nie wkurzę tym, że mówię ciagle o możliwości dodania w jakiś sposób mang online

Misio pisze...

Doskonale wiemy o tej stronie, rozważamy dodanie tam rozdziałów, ALE powstrzymuje nas przed tym niezablokowany prawoklik :)

Anonimowy pisze...

Bardzo niewygodny jest ten czytnik, o ile dałoby się przesuwać to kliknięciem na następną stronę to byłby spoko, ale za każdym razem cofać się i tak przez x 180 stron mangi jest mega męczące, ja się już poddałam po kilku stronach, bo zabrała to mi całą przyjemność czytania. Załóżcie jakiś czytnik online na stronie jak wiele innych grup albo polecane wcześniej bato.to

Misio pisze...

Nad jednym rozdziałem siedzi się jakieś 6-7 godzin, a Tobie więcej razy pykać się nie chce myszką? Szczyt lenistwa i niewdzięczności. Kupuj sobie mangi z Japonii, jak nie pasuje, będziesz miała największą przyjemność z czytania. A jak umiesz postawić czytnik, z którego nie da się pobrać skanów (z batoto da) to postaw.

Anonimowy pisze...

Nie rozumiem dlaczego z moich słów tak bardzo się obruszyłaś, napisałam tylko co by można było ewentualnie zmienić i swoją opinię, która w żaden sposób nie obrażała waszej pracy. Jestem totalnie rozczarowana waszą postawą, która ewidentnie wskazuje na mnie, że jestem leniwa i niewdzięczna. Przykre to, ale nie będę się już wdawać w żadną dyskusję skoro tak traktujecie innych.

Misio pisze...

Przychodzisz, grymasisz, że klikać Ci się nie chce, KAŻESZ nam zakładać czytnik - dlaczego ja się obruszyłam? Dziwne.
Nie jesteśmy wydawnictwem i nie będziemy dopieszczać "klientów", żeby więcej "kupowali", bo robimy to dla funu i za darmo. Jak Ci się nie podoba, czytaj po angielsku albo KUPUJ mangi w Japonii. Za nasze DARMOWO spędzone godziny należy nam się TYLKO podziękowanie.
A jeśli "dobre rady" nie są podparte żadnymi praktycznymi rozwiązaniami - ani nie powiedziałaś, jaki program jest lepszy, ani nie postawiłaś nam czytnika - to po co je głosić?

Anonimowy pisze...

Rozumiem, że nie chcecie by wasza praca była kradziona i publikowana na innych stronach, ale większość ludzi woli po prostu czytać online, a nie instalować program i pobierać po kolei rozdział po rozdziale. Skoro robicie to dla zabawy i za darmo (za co wielki szacun), a i tak aż 135.5 rozdziałów można przeczytać na innych stronach to chyba według mnie lepiej dodawać rozdziały online,bo przynajmniej dotrzecie do ludzi, a tak to zainstaluje kilka osób i tyle. Może pomyślicie nad tym ?

Misio pisze...

A co mnie to obchodzi, co kto woli? Zapłać mi za każdy tom jak w wydawnictwie to będę brać pod uwagę Twoje zdanie.
Co mi da dotarcie do większej ilości ludzi? Kto chce, niech kupuje japońskie tomy, będzie mu najdogodniej. A kto chce przeczytać po polsku niech szanuje tego, kto mu to ZA DARMO udostępnia.
Strasznie mnie wkurza takie jęczenie. Co to za pokolenie, same wymagania. Spotykając się z czymś takim mam ochotę w ogóle rzucić translacje albo udostępniać swoje tłumaczenie tylko członkom grupy.
Yonę da się przeczytać online tylko na jednej stronie, która ukradła od nas tłumaczenie. Jak u nich Ci wygodniej czytać, to napisz prośbę... a nie, ty nie prosisz... zażądaj, żeby Ci tłumaczyli. I oglądaj reklamy i im płać.

Anonimowy pisze...

Oj ludzie, Wy naprawdę nie rozumiecie. Zacznijcie sami tłumaczyć cokolwiek, zobaczycie ile to czasu i pracy, w dodatku za DARMO, a jeszcze ciągle pretensje od "czytelników". Was na pewno by denerwowałoby gdyby bez pytania, bez czegokolwiek po prostu umieszczali waszą prace (wasz czas, chęci, poświęcenie)na innych stronach, po prostu bezczelnie kradnąc skany. Nie dość, że udostępniają Wam przetłumaczoną wersje Yony czy innych mang zawsze będzie jęczenie. Tak naprawdę macie wszystko podane na tacy.. wystarczy tylko chcieć. Chcecie czytać online wygodnie klikając tylko dalej? Proszę bardzo po ang wszystko jest :) Naprawę nie rozumiem, nie dość że jest udostępnione, można przeczytać w DOBREJ jakości i po PL, to zawsze znajdzie się ktoś kto wybrzydza ;) Śmiech na sali ludzie, cieszcie się z tego co jest bo za chwilę może tego nie być m. in przez takie zachowania. A Futago Shimai należą się wielkie podziękowania.

Meivels pisze...

Polecam aplikację Kindle do czytania .mobi. Bardzo wygodna. :)https://www.amazon.com/kindle-dbs/fd/kcp

Anonimowy pisze...

Dzień dobry. Chciałam się spytać, czy czytnik mobi od 94 rozdziału jest zależny od wersji windowsa? Posiadam aktualnie windows 10 i mam problem. Pobierałam kilka razy wasze mobi, nadal mi nie działa. Niby pobrała mi się aplikacja, lecz jak klikam na rozdział, przenosi mnie na inną stronę zapełnioną dziwnymi znakami.

Misio pisze...

Też mam Windows 10 i śmiga mi bez problemu.
Spróbuj w google po prostu wpisać: czytnik mobi windows 10 - i pobierz. W komentarzu wyżej masz też od czytelniczki link do innej apki, którą ona preferuje :)

Bellsie pisze...

Witam, mam taki sam problem jak osoba wyżej... Pobrałam czytnik mobi (niby wersja dostosowana do mojego windowsa), ale jak klikam w link do danego rozdziału mangi przeskakuję na stronę zapełnioną znaczkami... Czy ktoś mógłby mi pomóc? :)

Misio pisze...

Bellsie, to chyba ma niewiele wspólnego z samym czytnikiem, a przeglądarką, skoro nie pobierają Ci się rozdziały. Spróbuj innej.

Ratis pisze...

Widać niektórym ciężko zapytać Wujka Google. :P
Spróbujcie SumatraPDF, tam można przełączać na strzałkach. ;)

Anonimowy pisze...

Czy program mobi jest też na Linuxa?